Muzułmański barwny świat

Muzułmański barwny świat
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Piękne plaże, ciepłe morze, nieustające słońce i przystępne ceny decydują o tym, że Polacy bardzo chętnie urlopują na wybrzeżach północnej Afryki, najczęściej biorąc pod uwagę kurorty w Egipcie, Tunezji i Maroku. Miasta tych państw oferują turystom ruchliwą, pełną niezwykłych zapachów i kolorów medynę.

Jednym z lepszych okresów urlopowych w tych stronach jest wiosna. Nie jest tu wtedy za gorąco, mimo że temperatura powietrza wynosi w granicach 25 stopni i nie ma jeszcze w tym okresie uciążliwego tłumu turystów. Kraje te na wiosnę rozkwitają tysiącem wielobarwnych kwiatów i owocowych drzewek. Atutem tego okresu są także atrakcyjnie niskie ceny pobytu.

Alternatywą spędzania wolnego czasu oprócz plażowania jest zwiedzanie medyny, czyli starych części miast arabskich. Dzięki zagłębieniu się w tę część poznamy kulturę arabskiego świata, prawdziwe życie jego mieszkańców i dokonać zakupów przepięknego rękodzielnictwa na targach. Medyny ze względu na historyczne walory wpisane są na światową listę UNESCO, są to m.in. medyny Fezu, Marrakeszu, As-Sawiru, Tetuanii w Maroku i Susie w Tunezji. Odwiedzając medyny odnosi się na pierwszy rzut oka wrażenie panującego tu totalnego chaosu. Poznając je jednak bliżej dostrzega się panującą w nich dobrą organizację. Medyna w większych miastach jest podzielona na części, które mienią się kolorami malowideł ściennych, pobielanych domów i niebieskich bram.

Arabski klimat to ciągłe odgłosy modlitw i targowanie się, a na targu można kupić niemal wszystko. Ceny są na targu zróżnicowane, a dla turystów obowiązują wyższe, mogą też różnić się w zależności od narodowości przybyszów. Ceny należy targować, uzyskać w ten sposób można towar za 50% wywoławczej ceny. W arabskiej kulturze targowanie się ma swoje długie tradycje i urok. Przy targu można odwiedzać muzułmańskie miejsca kultu i meczety, które zachwycają bogatymi wnętrzami, kolorowymi dywanami, ozdobionymi ścianami i kandelabrami.

Po targu snują się po niej zapachy wyjętego prosto z pieca chleba, woń róż jadalnych, korzeni i pęków mięty. Na straganach stoją obok siebie wypełnione po brzegi kosze z warzywami i soczystymi owocami, orzechy, migdały, rodzynki, suszone daktyle, figi, w różnej wielkości oraz kształtów figur przyprawy. W zakamarkach targów schowane są warsztaty tkackie. Powstają w nich piękne, kolorowe dywany. Są też inne warsztaty rzemieślnicze, w których np. wyrabiane są ozdoby z metalu. Zapachy, kolory i smak medyny na długo zapadają w pamięć.

W Tunezji czy Maroku nie znajdziemy podobnych do naszych pubów czy kawiarni lokali. Za to na każdym kroku mija się herbaciarnie serwujące popularną tu z dużą ilością cukru i mięty zieloną herbatę. Alkohol w krajach muzułmańskich jest mało obecny, ale w zupełności nie przeszkadza to cieszyć się wspaniałym w nich urlopem, obcując z tubylcami i ocierając się o tutejszą kulturę, świątynie, barwne i zapachowe targi tworzące w całości niezwykłość tych stron. Spędzenie wakacji w tych krajach nie należy do drogich, a tym bardziej jak planując wcześniej do nich podróż zarezerwujemy sobie tani lot.

Ciekawe artykuły o podróżach i turystyce:

Tagi: Tynk silikonowy Lakma, Szybkoschnąca Lakierobejca do wnętrz zastosowanie, trioxygen 5, zeltiq Warszawa, pantomograf Gliwice, orienteering miejski na imprezę integracyjną, kubota l3200 cena, kompleksowe usługi ślusarskie kraków, drążenie foremników, geodeta głogów cennik, kreda sisa